Free Joomla Templates

Historia

PDF  Array Drukuj Array  Email

 

Grodziszcze posiada bogatą historię. Już w XI-XII w. istniała tu kasztelania (przeniesiona później do Świdnicy), wymieniana w słynnej „srebrnej bulli” papieża Hadriana IV w 1155r. Założona została w dolinie rzeki Piławy. W 1288 roku Grodziszcze było wsią książęcą. Było wsią trójdzielną, składającą się z części kapitulnej, Grodziszcza Dolnego oraz Grodziszcza Górnego. Część kapitulna podzielona była na dwie części: jedna część była królewska, druga należała do Krzyżowej. W tej części miejscowości znajduje się kościół parafialny p.w. św. Anny, wzmiankowany po raz pierwszy w dokumencie biskupa Tomasza z 1259 roku. W 1785 roku w części kapitulnej znajdowała się zagroda plebańska i szkoła. Później funkcjonowały tu także: browar, gorzelnia, cegielnia, 122 tkalnie bawełny i 6 lnu.

Na terenie pruski Fryderyk II wydał pozwolenie na budowę w Grodziszczu ewangelickiego zboru. Na prowizoryczny kościół zaadaptowano stodołę, gdzie pierwsze nabożeństwo odbyło się 6.01.1743 roku. W nowej świątyni pierwsze nabożeństwo odbyło się 17.12.1743 roku. Pierwszym pastorem był Heinrich Menzel.

W dworze w Grodziszczu Górnym w dniach 1-6 czerwca 1813 roku podczas kampanii antynapoleońskiej mieściła się kwatera główna zjednoczonych monarchów cara Aleksandra I, króla pruskiego Fryderyka III i księcia Wilhelma pruskiego oraz dowódców prusko-rosyjskich sił koalicyjnych: gen. G.L. von Blüchera, szefa jego sztabu gen. A.N. von Gneisenau i gen. Barciay de Tolly. Wydarzenie to upamiętniała tablica inskrypcyjna, niegdyś wmurowana w zewnętrzną ścianę dworu, która zaginęła po ostatniej wojnie.

W Górnym Grodziszczu w 1785 roku znajdowała się pastorówka, szkoła oraz młyn wodny; wieś liczyła 9 zagrodników i 12 chałupników. W 1830 roku także jest mowa o królewskiej komorze celnej, w 1845 roku było tu 13 tkalni bawełny. Do Górnego Grodziszcza należała także kolonia tkacka, założona przed 1785 rokiem, w której było w 1845 roku 27 tkalni.

Pierwotnie było to regularne czworoboczne założenie folwarczne z pałacem, później pełniącym funkcję domu zarządcy (zachowana budowla o metryce XVIII-wiecznej). Paląc późnobarokowy z drugiej połowy XVIII wieku wzniesiony został dla rodziny von Dresky zapewne w miejscu istniejącego już wcześniej dworu.

W czasie II wojny światowej istniał we wsi obóz pracy przymusowej dla Żydów. Była to filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Pamięć zabitych  w obozie Żydów upamiętnia pomnik na cmentarzu żydowskim, zlokalizowanym obok cmentarza katolickiego.

 

ZABYTKI I ATRAKCJE

Grodziszcze posiada kilka cennych zabytków dla których warto się tutaj zatrzymać. Główną wizytówką wsi jest kościół św. Anny. Po raz pierwszy w źródłach pojawia się w 1259 r., ale obecny budynek został zbudowany w pocz. XVI w., później przebudowany w stylu barokowym. We wnętrzu kościoła zasługują jeszcze na uwagę: gotycki portal z zakrystii z piaskowca i żelazne drzwi z XVI w. oraz stacje „Drogi Krzyżowej”. Zachowały się także barokowe organy z 1783r., na których nagrywana była ścieżka dźwiękowa do filmu o Janie Pawle II pt. "Renesansowy Psałterz".

Przy murze kościelnym stoją dwa kamienne krzyże średniowieczne (z granitu i z bazaltu) oraz krzyż z 1818 r. Kolejny średniowieczny krzyż wmurowany jest w mur otaczający szkołę po drugiej stronie drogi. Wykonany jest z bazaltu, unikatowy w skali Śląska.

We wschodniej części miejscowości, na północ od drogi prowadzącej ze Świdnicy do Dzierżoniowa znajduje się zabytkowy park z pałacem o pow. 1 ha. Można  tu znaleźć wiele pomników przyrody, m.in.: 4 lipy o obw. 3,5 m, klon o obw. 4 m, jesion, topola biała, azjatycki miłorząb. Pałac wznosi się pomiędzy folwarkiem i otoczonym kamiennym murem granicznym parkiem.

Grodziszcze stale się rozwija i powstają nowe miejsca rozrywki i odpoczynku. Dzieci mogą korzystać z zabaw, znajdującego się w centralnej części wsi, obok szkoły podstawowej. Z kolei młodzież i dorośli natomiast mogą korzystać z obiektu sportowego usytuowanego przy drodze prowadzącej do Krzyżowej.

Położenie Grodziszcza jest bardzo dobre. Miejscowość ta jest znakomitym bazą  do wycieczek pieszych i rowerowych. Położona jest w odległości 6 km na południowy wschód od Świdnicy i 9 km na północny zachód od Dzierżoniowa. Najbliższe miejscowości to: Boleścin (3 km), Krzczonów (5 km), Krzyżowa (3 km) i Wieruszów (4 km).

  


 
free poker

ShoutBox


Pogoda

Czas

Wydarzenia

Brak wydarzeń
Designed by Education wordpress theme