Free Joomla Templates
Grodziszcze

GRODZISZCZE


O miejscowości:

Wieś nad Piławą, położona na wysokości 240-260 m n.p.m., w Kotlinie Dzierżoniowskiej. W układzie miejscowości nadal czytelny jest podział na trzy części: Grodziszcze Górne, środkową - kapitulną oraz Grodziszcze Dolne.

Jest to najstarsza wieś w gminie Świdnica. W trakcie prac archeologicznych odkryto tu ślady pobytu człowieka z czasów neolitu. Po raz pierwszy wzmiankowana już w 1155 r. jako Gramolin, w tzw. „srebrnej bulli” papieża Hadriana IV, wśród kasztelańskich warowni południowego pogranicza Śląska. W XI-XII w. (wzmianka w dokumencie z 1250 r.) była siedzibą kasztelani (kasztelan Jan na zamku Grodez), przeniesionej następnie do Świdnicy. W 1288 roku Grodziszcze było wsią książęcą.

01.12.1742 roku dla gminy ewangelickiej Górnego Grodziszcza, Dolnego Mościska, Krzyżowej i Wieruszowa król pruski Fryderyk II wydał pozwolenie na budowę w Grodziszczu ewangelickiego zboru. W nowej świątyni pierwsze nabożeństwo odbyło się 17.12.1743 roku. Zbór wraz z wieżą został rozebrany w latach 60.-70. XX w.

Od czerwca 1813 r. mieściła się w Grodziszczu kwatera główna wojsk koalicji antynapoleońskiej, wówczas to we wsi przebywali m.in.: car Aleksander I, król pruski Fryderyk III, książę pruski Wilhelm oraz generałowie pruscy i rosyjscy. Wydarzenie to upamiętniała tablica inskrypcyjna, niegdyś wmurowana w zewnętrzną ścianę dworu, która zaginęła po ostatniej wojnie.

W czasie II wojny światowej istniała we wsi filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

 

Atrakcje:

 • pałac późnobarokowy z poł. XVIII w., przebudowany w pocz. XX w. • późnogotycko-renesansowy kościół św. Anny z XVI w. Kościół wzmiankowany był po raz pierwszy w dokumencie biskupa Tomasza z 1259 roku. W 1343 roku wymieniony został tutejszy proboszcz Nikolaus. Obecna budowla wzniesiona została w pocz. XVI wieku (w 1506 roku został ufundowany dzwon). W XVIII w. nastąpiła przebudowa kościoła. Wokół kościoła oraz w jego wnętrzu nagrobki z XVI w. Jest to świątynia orientowana, jednonawowa z prezbiterium krytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym oraz ośmioboczną sygnaturką.
  Mur wokół kościoła wykonany jest z kamienia łamanego i pochodzi z XVI wieku, natomiast dekoracja trójkątnego frontonu bramy jest XVII-wieczna. Zachowane piwnice oraz partie przyziemia plebani wskazują, iż pierwotna jej bryła została wzniesiona w XVI w. (przebudowa w XVIII i XIX w.)


 • 3 krzyże pokutne:
  Dwa stoją przy murze kościoła:
  Pierwszy (1) - mniejszy z piaskowca, o wymiarach: 75x78x20 cm (wys. x rozp. ramion x grub.),
  Drugi (2) - większy z granitu, o wymiarach: 130x78x20 (dł. całkowita 192 cm).
  Trzeci (3) - po przeciwnej stronie drogi w murze szkoły, o wymiarach: 78x64x10 cm z bazaltu, unikatowy w skali Śląska  (mało widoczny). Do jesieni 1975 r. dwa krzyże znajdowały się w murze szkolnym, trzeci wkopany był w jego narożniku.


(1)

(2)

(3)


 • rozległe grodzisko z IX-XII w. Budowla obronna znajdowała się na wzniesieniu, 7 m ponad otaczającymi zalewowymi łąkami w meandrze rzeki Piławy. Obiekt został podzielony na dwa człony głęboką fosą. Następnie przy powstałym w tym miejscu zamku wykształciło się także podzamcze otoczone wraz z zamkiem wałami ziemnymi. W późniejszym okresie zamek został przebudowany, dwa człony stały się całkowicie oddzielnymi założeniami średniowiecznej fortalicji. Ruiny zamku widoczne były jeszcze w XVII wieku, a obecnie zarysowują się relikty urządzeń obronnych.


 • zabytkowy park wokół pałacu o pow. 1 ha z wieloma pomnikami przyrody, m.in.: 4 lipy o obw. 3,5 m, klon o obw. 4 m, jesion, topola biała, azjatycki miłorząb.

free poker

ShoutBox


Pogoda

Czas

Wydarzenia

Brak wydarzeń
Designed by Education wordpress theme